Lunsjseminar September 2025
Det er ikke bare sommeren som har vært preget av høy temperatur. Emisjons-aktiviteten i det nordiske high yield markedet tyder på et brennhett marked. Ved utgangen av juli er 2025 allerede året med tredje høyeste emisjonsvolum noensinne. Etter en feriestille juli måned har markedet allerede kommet i gang igjen. Flere selskaper er i markedet og tester investorenes interesse. Det vil overraske oss om årets emisjonsvolum ikke passerer fjorårets rekord på solide 241 mrd. NOK.
Investorene har flokket til nordisk high yield de siste årene. Stadig flere syns at en kredittrisikopremie på nivå med historisk risikopremie i aksjemarkedet er attraktivt. Til tross for tosifret årlig avkastning både siste år, 3 og 5 år er spreadene i Norden fortsatt på attraktive nivåer. Ved inngangen til august ligger risikopåslaget på ca. 4,75% over risikofri rente (DNB Carnegie High Yield Index). Det er høyere enn ved inngangen til året da tallet lå på ca. 4,2%. Dette gir i dag en løpende avkastning på rundt 9%.
Betyr høyere inflasjonstall enn ventet i det siste at rentekuttene ikke blir like mange som markedet forventer? At risikofri rente holder seg oppe? Skal kredittspreadene ned til nivåene ved årsskiftet og bidra til høyere avkastning enn forventet i high yield? Eller vil fortsatt tolluro og svakere makrotall bidra til at spreadene holder seg oppe, eller til og med øker?