Det norske aksjemarkedet i september
September ble nok en dårlig måned for Oslo Børs og Fondsindeksen endte ned 10,1 %. Det har vært lite fokus på selskapenes egne resultater i sommer. Konklusjonen vår etter selskapenes resultater for andre kvartal var tilfredsstillende, men dette druknet likevel i turbulensen som den politiske krisen har skapt. Aksjemarkedet har dermed vært styrt av gjeldskrisen i Syd-Europa, og man vet ikke ringvirkningene av denne. Usikkerhet er det verste investorene vet og gjør at risikopremiene øker.
De viktigste driverne for selskapene på Oslo Børs er oljeprisen og norsk økonomi. Dette er faktorer som fremdeles viser en sterk utvikling. Kortsiktig synes det likevel som vi nok en gang må erkjenne at for aksjemarkedet veier internasjonal usikkerhet langt tyngre. De siste månedene er det gjort flere viktige funn på norsk sokkel som gjør at Norge fremstår som et attraktivt område for oljeselskapene. Investeringene kommer til å øke betydelig de nærmeste årene, noe som skaper lyse utsikter for en vesentlig andel av selskapene på Oslo Børs.
Vi ser nå frem til at selskapene legger frem sine resultater for tredje kvartal. Det har vært lite resultatvarsler så langt, og det skal lite til for å overraske markedet positivt. Det er ingen tvil om at usikkerheten er høy, men prisingen av aksjene impliserer en vesentlig forverring av konjunkturene.
Våre porteføljer i september
Alfred Berg Norge falt med 10,8 % i september, mens referanseindeksen falt med 10,1 %.
De største bidragsyterne i positiv retning var overvekt i Vizrt (som bidro med 0,45 % i forhold til Fondsindeksen) og Ya Holding (0,13 %), samt undervekt REC (0,42 %) og Norwegian (0,13 %). Porteføljeaksjene som trakk i negativ retning var overvekt i DOF (-0,29 %) og Copeinca (-0,29 %). Undervekter i Golar LNG (-0,37 %) og Orkla (-0,21 %) bidro også negativt.
I september har vi solgt oss ut av Kværner, REC og Dockwise.
Alfred Berg Aktiv falt med 12,7 % i september, mens referanseindeksen falt med 10,1 %.
De største bidragsyterne i positiv retning var overvekt i Vizrt (som bidro med 0,80 % i forhold til Fondsindeksen) og Ocean Rig (0,15 %), samt undervekt i REC (0,42 %). Porteføljeaksjene som trakk i negativ retning var overvekt i Copeinca (-0,52 %). Undervekter i Telenor (-0,92 %) og Orkla (-0,50 %) bidro også negativt.
Vi har ikke kjøpt nye poster i løpet av måneden, men solgt oss ut av mindre poster i Dockwise og REC.
Gambak falt med 12,7 % i september, mens Fondsindeksen falt med 10,1 %.
Ved månedsskiftet var Gambaks største posisjoner Subsea 7 (9,6 %), Yara (7,4 %) og
Atea (7,3 %).
Aksjene som bidro mest i positiv retning i september var Vizrt som steg 9,8 % (+0,43 % på porteføljenivå), Pacific Drillig som steg 7,5 % (+ 0,09 %), og Det Norske som steg 8,2 % ,
(+ 0,07 %). De som trakk mest ned var Yara som falt 23,1 % (-2,01 %), Copeinca som falt 22,5 % (-1,28 %), og Songa Offshore som falt 24,9% (-1,10 %).
Vi gjorde små endringer i september. Vi solgte oss ut av Eltek.
Våre utsikter fremover
Etter nok en måned med kraftig fall er verdsettelsen av aksjemarkedet i områder vi ikke har sett siden finanskrisen, noe som gir et meget godt langsiktig utgangspunkt. Som sist mener vi at den makroøkonomiske usikkerheten er for stor til at vi kan vente oppgang på kort sikt. Vi tror derfor vi fortsatt må forvente store svingninger i aksjemarkedet fremover. Vi vil snart få selskapenes kommentarer i forbindelse med resultatene for tredje kvartal og dette vil gi oss nye holdepunkter.
Kilde: Tall hentet fra Oslo Børs.
Tilbake »